alpine pro
vitar
sporten
ouzo

O mně

Lukáš Vokatý

Skoky jsou můj život

Akrobatickému lyžování se věnuji od roku 1992. Od počátku jsem byl veden k všestrannosti a připravoval se na kombinační závod. V roce 2000 jsem se specializoval na jízdu v boulích – moguls. Po roce 2004, tedy roce, ve kterém jsem zahájil spolupráci s olympijským vítězem Alešem Valentou, se zaměřuji pouze na akrobatické skoky.

Cesta k vítězství

Od roku 1992 se kombinovaně věnuji akrobatickým disciplínám v lyžování, sjezdu a skocích. V roce 2001 jsem se začal specializovat na disciplínu akrobatický sjezd. V této disciplíně jsem získal také titul mistra České republiky a stal jsem se celkovým vítězem českého poháru v kategorii mužů. Po roční závodní pauze jsem se začal věnovat disciplíně akrobatické skoky. V současné době trénuji pod vedením trenéra jménem Christian Rijavec společně s olympijským vítězem Alešem Valentou. Letní přípravu na trampolíně absolvuji pod vedením 13ti násobného mistra ČR ve skocích na trampolíně Miroslava Patrmana.

V současné době jsem vedle Aleše Valenty jediným profesionálním skiakrobatem v České republice.

Úspěchy

Zimní sezóna 08/09

závod SP Vancouver CAN 36.místo - akrobatické skoky
závod EP Meiringen SUI 5.místo - akrobatické skoky

Letní sezóna 07/08

letní SP (Czech Open), Štíty 7.místo - akrobatické skoky

Zimní sezóna 07/08

závod EP Meiringen Švýcarsko 5.místo - akrobatické skoky
závod EP Nauders Rakousko 2.místo - akrobatické skoky
celkové pořadí EP 10.místo - akrobatické skoky

Letní sezóna 06/07

závod SP do vody Štíty 13.místo - akrobatické skoky

Letní sezóna 05/06

závod SP do vody Štíty 15.místo - akrobatické skoky
závod SP do vody Švýcarsko 15.místo - akrobatické skoky

Zimní sezóna 05/06

závod SP Davos Švýcarsko 22.místo - akrobatické skoky
závod EP Raubichi Bělorusko 6. a 7.místo - akrobatické skoky

2001 - 2004

- věnoval jsem se trenérské činnosti ve freestyle

Sezóna 00/01

MSJ Ovindoli Itálie 1.místo - kombinace
EP Štrbské pleso (SVK) 5.místo - dual moguls

O sportu

Historie akrobatických skoků v ČR

V ČR se akrobatické skoky objevily poprvé v roce 1975 ve Vysokých Tatrách v rámci kongresu FIS.

Souběžně už ale Petr Vokatý a Tomáš Suda trénovali balet na lyžích a jízdu v boulích. Díky nim vyrostli úspěšní reprezentanti jako např. Lukáš Vokatý, který získal titul mistra světa juniorů v kombinaci a 5. m v jízdě v boulích a Nikola Sudová, která letos skončila v celkovém hodnocení světového poháru v jízdě v boulích na výborném druhém místě.

V druhé polovině 70. let vznikl ve městě pod Ještědem jeden z prvních oddílů v republice, který se zabýval figurální jízdou na lyžích.

V roce 1986 vybudoval Ladislav Lettovský můstky u nádrže na Krásném a uspořádal s ostatními závodníky 1. neoficiální MS ČSR v lyžařské akrobacii. Na těchto můstcích se dala provádět pouze dvojná salta. V roce 1991 se však můstky musely rozebrat.

První oficiální reprezentace vznikla v roce 1989. Patřili do ní např. Daniel Pajer (balet na lyžích) a Pavel Tuž (jízda v boulích). Oba dva reprezentovali ČR ve světových i evropských závodech.

Historie akrobatických skoků ve světě

Akrobatické lyžování vzniklo v 60. letech v USA, je to tedy poměrně mladá lyžařská disciplína, která zpočátku neměla soutěžní charakter, spíše se jednalo o exhibiční vystoupení a generační vzdor. Za iniciátora vzniku je považován Nor Stein Eriksen (vítěz obřího slalomu ZOH 1952), který jako instruktor předváděl řadu gymnastických prvků.

Prvky trikového lyžování však můžeme nalézt již v počátcích aktivního pohybu na lyžích. Dokladem toho byl dr. Fritz Reuel, který na konci 20. let prosazoval výuku oblouků na vnitřní lyži s nataženou vnější nohou zvednutou v zanožení. V té době se jeho metoda moc neprosazovala, potom však představoval tento tzv. Reuel oblouk základní abecedu baletu na lyžích.

Zpočátku bylo AL velmi kritizováno za vysoké riziko zranění, ale po úpravě pravidel uznané Mezinárodní organizací FIS v roce 1979 začalo být bráno jako plnohodnotný sport. První závod se uskutečnil v roce 1966 na sjezdovce Attitash v americkém státě New Hampshire. Od roku 1973 se pravidelně pořádají závody a v roce 1986 se poprvé konalo oficiální MS.

Autorem je Sabina Holbová a tímto děkujeme za poskytnutí materiálu.

Aktuálně

Pořádání a zajišťování akrobatických sportovních show po celé ČR a za každého počasí !!!

více naleznete na :

www.dfsports.cz

Prezentace
Lukáše Vokatého

klikněte pro stažení

Prezentace ADBT

klikněte pro stažení

Příprava na ZOH
Vancouver 2010

video ke stažení